Zalety OpenPL

  • Darmowy
  • Przyjazny dla użytkownika
  • Funkcjonalny oraz intuicyjny
  • Przyjazna rozrywka i multimedia
  • Brak wirusów i spyware
  • Stabilny i niezawodny system
  • Niskie wymagania sprzętowe

Funkcjonalności

Intencją twórców było stworzenie dystrybucji spełniającej wysokie wymagania projektów unijnych a zarazem będącej bardzo intuicyjnym środowiskiem pracy i zabawy dla przyszłych beneficjentów danego projektu związanego z przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu. 

Odtwarzacz filmów

Odtwarzacz filmów SMPlayer obsługuje pliki wideo w wielu różnych formatach, a także płyty DVD, CD i VCD. Istnieje wiele wspaniałych wtyczek, które zwiększają jego możliwości: wtyczka serwisu YouTube umożliwia oglądanie nagrań wideo bez używania przeglądarki WWW, wtyczka UPnP/DLNA umożliwia odtwarzanie nagrań z domowego serwera multimedialnego, a inna wtyczka umożliwia dzielenie się listami odtwarzania z innymi użytkownikami w sieci lokalnej.

Odtwarzacz muzyki i podcastów

Program Amarok odtwarza płyty CD, radio internetowe i podcasty, oraz jest menedżerem kolekcji muzycznej. Można nie tylko odtwarzać muzykę z dysku twardego komputera, ale także z innych komputerów w sieci przez współdzielenie DAAP lub UPnP/DLNA. Chcesz odtworzyć muzykę z laptopa z OpenPL na konsoli PlayStation® 3? Jest to całkowicie bezproblemowe dzięki obsłudze UPnP.

Nagrywanie płyt CD/DVD

W OpenPL znajduje się narzędzie K3B do nagrywania płyt CD/DVD, ułatwiające tworzenie płyt CD i DVD po wsunięciu czystej płyty.

Obsługa kamer

Program do obsługi kamer Cheese wykonuje zdjęcia i nagrania wideo za pomocą kamerki internetowej. Można na żywo dołączać zabawne efekty!

Menedżer zdjęć

Program GWENView umożliwia importowanie, organizowanie, modyfikowanie i publikowanie zdjęć. Może je publikować bezpośrednio w serwisach Flickr i Picasa. Dzięki programowi GWENView dzielenie się zdjęciami jest łatwe!

Edytor obrazów GIMP

GIMP to edytor grafiki rastrowej o wielu możliwościach. Można go używać do prostego przycinania, zmiany rozmiaru i usuwania efektu czerwonych oczu ze zdjęć lub okryć jego zaawansowane możliwości manipulacji zdjęć, rysowania, animacji i efektów specjalnych.

Okular

Scribus jest aplikacją do składania dokumentów wielostronnicowych o wielu możliwościach. Za jego pomocą można przygotowywać gazety, plakaty i wiele więcej.

Edytor dźwięku Audacity

Audacity to wielościeżkowy edytor dźwięku. Obsługuje nagrywanie, modyfikowanie, dzielenie, dodawanie efektów i wiele więcej.

Śledzenie czasu

Powiedz programowi KOrganizer, nad czym pracujesz, a on obliczy postęp i przypomni ci o tym w regularnych przedziałach czasu, aby upewnić się, że nic cię nie rozprasza. Potrafi także tworzyć cotygodniowe raporty, aby można było sprawdzić, jak został wykorzystany zeszły tydzień.

Zestaw narzędzi LibreOffice

LibreOffice Writer

Program do edycji tekstu LibreOffice Writer umożliwiaja otwieranie, tworzenie, modyfikowanie i drukowanie dokumentów cyfrowych. Posiada wbudowany eksporter plików PDF oraz może otwierać i zapisywać w formatach firmy Microsoft (R), a także w otwartych formatach.

LibreOffice Impress

Za pomocą programu LibreOffice Impress można otwierać, tworzyć i modyfikować pokazy slajdów.

LibreOffice Calc

Calc jest aplikacją arkuszy kalkulacyjnych o wielu możliwościach. Można wykonywać skomplikowane obliczenia lub po prostu zorganizować informacje w tabeli.

Menedżer sieci

Połączenie z Internetem nigdy nie było prostsze. Niezależnie od tego, czy używane jest połączenie przewodowe, bezprzewodowy punkt dostępowy (szyfrowany lub ukryty), firmowa sieć VPN czy nawet łączenie przez telefon komórkowy 3G, Menedżer sieci znacząco to ułatwia.

Menedżer zasilania

Menedżer zasilania środowiska KDE umożliwia dostosowanie zachowania laptopa w różnych sytuacjach, takich jak ładowanie akumulatora. Można kontrolować, jak ekran jest wygaszany, kiedy komputer jest usypiany oraz wiele więcej.

Thunderbird: klient e-mail, kalendarz i wiele więcej

Thunderbird to program do obsługi wiadomości e-mail o dużych możliwościach i funkcjach. Poza wiadomościami, program Thunderbird zawiera kalendarz, menedżer zadań, system notatek i książkę adresową.

Komunikatory Kopete, Kadu, Skype

Kopete, Kadu oraz Skype to komunikatory, dzięki którym można korzystać z sieci rozmów Gmail, MSN, AOL, Yahoo!, Jabber, Gadu-Gadu i wielu innych. Programy te obsługują także rozmowy głosowe i wideo VoIP dostarczane przez takie usługi, jak Google Talk.

Zdalny pulpit

Połącz się zdalnie z pulpitem przyjaciela lub ustaw pulpit komputera domowego jako serwer i połącz się z nim z laptopa w czasie podróży.